Mitropolit Mihailo na obilježavanju 250. godišnjice Dana nezavisnosti SAD
Na poziv Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorski, gospodin Mihailo, prisustvovao je svečanom prijemu povodom obilježavanja 250. godišnjice usvajanja Deklaracije nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, koji je upriličen u Podgorici.
Prisutnima su se obratili otpravnik poslova u Ambasadi SAD u Crnoj Gori, gospodin Majkl Kiz, i predsjednik Vlade Crne Gore, gospodin Milojko Spajić. Otpravnik Kiz je ovom jubilarnomilikom istakao da Sjedinjene Države u Crnoj Gori vide sposobnog i pouzdanog saveznika koji nastavlja da jača svoju ulogu kao stub regionalne stabilnosti i primjer uspjeha za druge nacije, te da obje zemlje dijele duboko uvjerenje u slobodu, samoopredjeljenje, vladavinu prava i dostojanstvo svakog ljudskog bića.

Tokom svečanosti, mitropolit Mihailo je imao priliku da razgovara sa brojnim predstavnicima crnogorskog društva i međunarodne zajednice, i da istakne važnost međusobnog razumijevanja, tolerancije i zajedničkog zalaganja za univerzalne vrijednosti slobode i pravde.
Događaju su prisustvovali visoki predstavnici izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, poslanici iz redova vlasti i opozicije, predstavnici diplomatskog kora, nevladinog sektora, medija i drugi ugledni gosti iz javnog i političkog života Crne Gore.
Crnogorska pravoslavna crkva izražava zahvalnost Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država na pozivu i dugogodišnjoj podršci vrijednostima ljudskih prava, slobode vjeroispovijesti i demokratskog dijaloga u Crnoj Gori, te čestita narodu i državi Sjedinjenih Američkih Država ovaj veliki jubilej — 250 godina slobode.
Cetinje, 27. jun 2026. godine

